Historia Parafii: miejscowość wzmiankowana jako Gorczen, w 1535 r. pojawia się nazwa Gorczenycza Magna, później Gonzenicza, w XIX w. Gorczenitza. Lokacji wsi dokonał zakon krzyżacki. W XIV – XV w. wieś znajdowała się w granicach ziemi michałowskiej, w komturstwie brodnickim. W 1570 r., gdy była własnością królewską, odnotowano jej przynależność do powiatu michałowskiego i starostwa brodnickiego. W 1414 r. parafia poniosła szkody, kościół został zniszczony. Od XIV w. aż do 1821 r. parafia pozostawała w granicach diecezji płockiej. Wieś była własnością kościelną, zamieszkiwaną przez 124 katolików i 12 ewangelików. 16 lipca 1821 r. papież Pius VII bullą De salute animarum uporządkował sprawy granic diecezjalnych. Na jej mocy diecezja chełmińska została zreorganizowana i w jej skład wszedł dekanat górznieński, z parafią Gorczenica (dotychczas w diecezji płockiej). W 1874 r. parafia utraciła samodzielność. W 1925 r. została afiliowana do parafii w Szczuce.
W 1933 r. biskup Stanisław W. Okoniewski ustanowił ponownie Gorczenicę samodzielną parafią. Była nią w dalszym ciągu po 1945 r.
Do parafii należą miejscowości: Gorczenica, Gorczeniczka, Kominy, Moczadła, Opalenica, Poniatówki.
Powołania kapłańskie i zakonne: ks. Aleksander Rutecki - święcenia kapłańskie przyjął w 1939 ks. Henryk Bartkowski – święcenia kapłańskie przyjął w 1952 r.; ks. Aleksander Rutecki – święcenia w 1968 r.
Proboszczowie: Ks. Stefan Bunikowski, Ks. Jan Danielewicz, Ks. Alojzy Grodkowski, Ks. Paweł Węglikowski, Ks. Lech Chrzanowski, Ks. Henryk Błaszkiewicz, Ks. Józef Drewek, Ks. Piotr Kamiński, Ks. Michał Dąbkowski, ks. Dawid Szymaniak. Obecny proboszcz ks. Krzysztof Kiełpiński
Na podstawie – praca zbiorowa, red. Ks. Stanisław Kardasz, Diecezja Toruńska,
Historia i Teraźniejszość, T. 3, Dekanat Brodnicki, Toruń 1998, ss.91-95.